İşlerim

Uyku ArkadaşıGeçiş nesnesi uyku arkadaşlarım tamamen kendi tasarımım ve çocuk psikolojisinin en önemli isimlerinden Prof Dr. Donald Winnicott okurken kafamda şekillenen bir oyuncak.


(Sadece örmüyorum. Öreceğim şeylere kafa yoruyorum elimden geldiğince. Sanırım bu işi sevmenin en güzel yolu bu.) 🤗

Şimdi bu uyku arkadaşı ve geçiş nesnesini biraz anlatmak istiyorum.

Önce sadece meme var. Bebeğe sunuluyor ama bebek onu sunulmuş gibi algılamıyor zaten. O meme bebeğin. Kelimenin tam anlamıyla bebek memeyi kendinin parçası sanıyor. Onu hem nesnel olarak kendinin sanıyor, hem de adeta büyüsel bir şey olarak kendinin. Yeterince iyi anne (bu da Winnicott tanımıdır), aslında memeye sığıyor. Tam acıktığı anda, tam istediği gibi emrine amade bir meme anne. Tüm bu ilişkide etkileşim yok aslında. Bebek kendinin olanı, bildiği tek gerçekliği kullanıyor. 🤱

Ancak bebeklik bozunan, geride kalan bir süreç. Kendi gerçekliği ile nesnel gerçeklik arasındaki makas açıldıkça bebek bunu bir “nesne” ile doldurmak zorunda. 🧸Duyusal olarak doymalı. Nesneyi sıkmalı, dokunmalı, ısırmalı, hor kullanmalı, koklamalı ve görmeli. Hani duyusal bütünleme diyorlar buna bildin mi? Heh işte o bütünleyeceği duyusallık geçiş sürecindeki nesneyi çok önemli kılıyor. Battaniye, yumuşak oyuncak hatta bir mendil. Yıkanması bile bebeğin gerçeklik alanına müdahale olabiliyor ve kaybolursa kıyamet kopması da bundan.

Siz de tek gerçekliğiniz elinizden alınsa kıyameti koparmaz mısınız?

Bebek bu nesne ile dış gerçekliğe tutunuyor. 👶

Sonra bütün hayatı boyunca gerçeklikle kurduğu o ilk ilişki ve geçiş nesneleri ile kurduğu bağa göre yaşıyor işte. 🙂

Ben de uyku arkadaşlarını tasarlarken özellikle bebeğin onu çekiştirmesine, hırpalamasına, sarılmasına, eğip bükmesine önem verdim. Diş çıkarma döneminde rahatça ısırabilmeli uyku arkadaşını. Bu yüzden uyku arkadaşlarını mutlaka sertifikalı organik ve doğal iplerle örüyorum. Hiç bir parçasında silikon ya da yapıştırıcı kullanmıyorum.

Genellikle bere ucuna akçaağaç diş kaşıyıcı halka yerleştiriyorum. Plastik göz ve aparatlar yok uyku arkadaşında. Rahatça yıkanabilir, bebeğe güvenle verilebilir.

Uyku arkadaşı hakkında sorularınız varsa yorumlarınızı bekliyorum. 🙂


#geçişnesnesi #winnicott #çocukpsikolojisi #uykuarkadaşı
#kaydetpaylaş #uykubebeği #örgübebek #duyubütünleme #erkenbebeklik #sağlıklıuyku #amigurumitoys #örgüoyuncak

Tanışırız elbet. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.