Blog

Greta’yı Dinlemek

Dünden kalan…

21 Aralık’tan beri bir kızım var, adı Greta. O gün Greta’yı kapak fotosuna koymuştum (facebook), beni bu kadar etkileyen bir konuşma azdır çünkü. Boş laklakçıların dünyasında Greta duru bir ses.

Bugün 106 ülkede gerçekleşen okul grevlerinin katılımcılarından biri de Umur’du. İlk eylemi “dünyayı kurtarmak” oldu. Evet ”dünyayı kurtarmaya gidiyorum” diyerek çıktı evden ve bizim saçma sapan dünyayı kurtarma! planlarımızdan çok daha sağlam bir dünya görüşü var sıpanın. Bu X sıpaları kurtarabilirse kurtaracak zaten, yoksa 40 yıl sonrası yok! Bunu hala idrak edemedik.

Eğer bir şeyleri değiştirmezsek torunlarımızın çocukları olmayacak! Şimdi aman iyi beslensin dediğimiz çocuklarımızın susuz ölme tehlikesi var! Daha nasıl anlatalım vre, hâlâ poşet tartışması yapıyoruz.

(Ha bu vesileyle çocuklarını iklim grevine 4 çeker özel arabalarıyla getirenler de dikkatimizden kaçmış değil. Yok biz akıllanmayız, vallahi de billahi de akıllanmayız.)

Dünyada iklim grevi olurken Yeni Zelanda’da bir adam camide ibadet eden müslümanları vuruyordu. O videoyu sonuna kadar izledim. Okulda 18 Mart törenleri için oyuncak tüfekli gösteri hazırlanıyor. Gerizekalılık. Bunu iki kelimeyle dile getirmek bile hamaseti kabartıyor. Sanki 18 Mart illa tüfekli gösteri ile anılmak zorunda gibi. Şimdi, Anzakları nasıl vurduk temalı oyuncak tüfekli gösteri için laklaktan ve hamasetten öteye geçmeyen bir tartışmaya No Comment demişken bir Anzak’ın gerçek tüfeklerle katliam yapması günün acı tesadüfü oldu. İlliyet bağını kurabilir mi laklakçı? Hayır! O yüzden onun gündemi okul gösterisi, bizimki ise iklim grevi.

Ne diyordum, Yeni Zelanda. Bu adi terör saldırısını kınamayan kınım kınım kınansın. Bu herif buz gibi örgütlü bir kere, bugün Moskova’dan Tokyo’ya kadar fetih hayali kuran o vakıfçılar kadar örgütlü hem de. Aynı kinden besleniyorlar. Aynı meyveyle zehirleniyorlar. Biri Konstantinapol manifestosu yazarken ne kadar saçmalıyorsa, diğeri de yarın kalmış Viyana hayalini okurken o kadar saçmalıyor.

Bu geçer, zamanla yerini başka bir gündeme bırakır, neler neler geçmedi ki? Ama 40 yıl sonra su yok su! Dünyanın tek beka sorunu var o da iklim değişikliği. Greta’ya kulak ver. GRETA’YI DİNLE!

Tanışırız elbet. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.