Kitap

Poe, Tolkien ve Yeni Yıl

Kendime yılbaşı hediyesi aldım çünkü canım kendim. 😁😁
Neyse ikisinin de hikayesi var.
Yüzüklerin Efendisi’ni sanırım ilk Türkçe baskısı yapıldığında duydum. Nasıl zor günler, hem psikolojik hem de maddi olarak. Bir arkadaşıma gelmiş, ödünç istedim. “Tabii vereyim ama bana hitap etmedi, kız kardeşime yollayacağım, 2 hafta nasıl?” Tamam, bitiririm dedim.
Okumaya başladım ve elimden bırakmadan üç cildi de minimum uyku ile yanılmıyorsam 50-55 saatte bitirdim. Evet gözler kan çanağı, ama Orta Dünya’ya düştüm bir kere ve orada yaşamayı çok sevdim.
Yıllar içinde Orta Dünya evreni okumalarım devam etti, hemen her kitabını aldım, Tolkien mitolojisini iyice öğrendim de. Hurin’in Çocukları, Hobbit, Küçük Öyküler, Silmarillion, Gondolin’in Düşüşü, Beren ile Luthien ve daha pek çok kitap. Fakat ödünç aldığım Yüzüklerin Efendisi hiç olmadı kitaplığımda. Hep bir ara alırım deyip önceliklerimi düzenledim. Artık olsun ve Yüzük serisi tamamlansın. 🧝‍♀️

***

Edgar Allan Poe okudum biraz ama çok değil. Çünkü Seçme Öyküleri bir yayınevinden eşim aldı. Çevirmen Dost Körpe. Elim gitmedi kaç yıldır. Çünkü bu çevirmenin yıllar önce bir kitabını (Dante Kulübü) okuyup çeviri dilini sevmemiştim. Geçenlerde de eşim aynı çevirmenden Emily Dickinson şiirleri okurken “bu çeviride bir sıkıntı var” dedi. Hımm demek yıllar içinde çevirisi pek değişmemiş. Böylece evdeki Edgar Allan Poe kitabından umudumu tamamen kestim ve İletişim Yayınları’ndan Hasan Fehmi Nemli çevirisi aldım. Umarım artık Poe ile barışırım.

Veee iyi yıllar kitap kardeşleri.

Tanışırız elbet. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.