Blog

Instagram’dan Yasal Para Kazanma Yolları

Instagram e-ticaret için herkesin gözünü diktiği bir mecra olduğundan beri belki binlerce butik açıldı. Bu işi profesyonel olarak bir şirket çatısı altında yapanlar için zaten problem yoktu. Ama girişimci olmak isteyenler, küçük bir sermaye ile başlamayı hedefleyenler, el emeği ürünlerini satmak isteyenler gerçekten açmazdaydı. Bir tarafta vergi ödeme zorunluluğu, ceza alır mıyım korkusu, diğer taraftan da elde edeceği geliri bilmeden şirket açmanın riskleri.

Galiba bugüne kadar Stilika’nın en yol gösterici yazılarından biri bu şekilde ortaya çıktı. 24 Aralık 2014’te yazdığım o yazı bugüne kadar tam 47.529 kez okundu. 🙂 (Yine de Stilika’nın en çok okunan yazısı değil.) Altındaki yüzlerce yorum da yazıya ilginin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor zaten. 

Bu yazıdan sonra sorular sadece yorumlarda sınırlı kalmadı, gerek Facebook, gerekse Instagram DM’den sorular geldi ve büyük çoğunluğu da kadınlardandı. Eh bu da doğal tabi, el emeği denince başka bir şey de beklemiyordum zaten. Onlar da sordular ama daha çok  ticaret yapıp vergi ödememek için. Elbette vergi kaçakçılığı için tüyolar sunmayacaktım. 🙂

Yazıdaki yolları izleyerek Instagram’dan yasal satış yollarını öğrenenler bir bir gidip belgelerini aldıkça çok mutlu hissettim kendimi. Çünkü benim için yazmak aynı zamanda fayda sağlıyorsa güzel. Ha kendim daha internette bir iğne bile satabilmiş değilim. Ama öyle ciddi bir çalışmam da olmadı zaten. Bunun yerine sosyal medyada satış tekniklerini yazmak benim için çok daha zevkli.

Ki verdiğim teknik elle tutulur bir şeydi. Daha bu tür bir yazıya internette rastlamadım. Genellikle satış teknikleri adıyla genel satış ve pazarlama eğitimine dair şeyler anlatılır. Ama bu yazımızda devletin belgesiyle yasal olarak, vergi ödemeden gelir elde etmenin yolları var. Bu da yazımı hem Google’da ilk sıraya taşıdı, hem de Stilika takipçileri değerli bir bilgi edinerek izleyecekleri yollardan önce “yola çıkmayı” öğrendiler. 

Dedim ya bu tür şeyler mutluluk veriyor bana. O yüzden yazmaya devam edeceğim.

 Peki o yazı nerede? İşte burada. Umarım sizin de işinize yarar. 🙂

http://stilika.com/instagramdan-nasil-para-kazanirim-2/

 

 

Tanışırız elbet. :)

3 Yorum

  • Mehmet

    Ilgili yaziyi ve yorumlari tek tek okudum. Ben vergi memuruyum ve yazinin ozu itibariyle yanlis oldugunu belirtmek isterim.Yazinizin basligi ile dogrudan instagram adli sosyal medya hesabindan para kazanmanin mesru yolu olarak esnaf muafiyetini gosteriyorsunuz.Ancak instagramdan tanitim yapilmasi her halukarda ticari kazanc organizasyonu olarak ele alinir ve isyeri olarak degerlendirilir.Esnaf muafiyetinin en onemli vurgusu isyeri acilmaksizin evde el isi yapilmasidir. Konuya iliskin ozelgeleri inceleyin bence

    • Rabia Çalhan

      Mehmet Bey, Instagram, facebook gibi herkesin istediği şeyi paylaşabildiği platformlarda bir kadının “ev ürünü reçellerim var, isterseniz siz de alabilirsiniz” demesi nasıl bir ticari kazanç organizasyonu olarak ele alınır ve neye göre değerlendirilir bunu açıklayabilirseniz sevinirim. Bir insan evinde el işi yapıp bunu hiç kimseye duyurmadan nasıl ek gelir elde edebilir ki? Gerçekten “ticari kazanç organizasyonu olarak değerlendirme” kısmını açıklarsanız mutlu olacağım. İyi günler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.